Extranet

Krasobruslařský světový šampionát míří zpět do České republiky


Český krasobruslařský svaz po úspěšném pořadatelství kontinentálního šampionátu v Ostravě v roce 2017 čeká další meta. ISU mistrovství světa v krasobruslení se po třiatřiceti letech vrátí do České republiky. Nejlepší světoví krasobruslaři a krasobruslařky budou bojovat o medaile od 24. do 29. března 2026 v pražské O2 areně.

Začátek prodeje vstupenek je předběžně naplánovaný na začátek roku 2025. Organizátoři by rádi maximálně zaplnili O2 arenu na všechny závodní i tréninkové dny. „Pro české i zahraniční fanoušky půjde o výjimečný zážitek. Vstupenky chceme nabídnout co nejširšímu publiku, abychom si společně mohli užít krasobruslařský svátek v O2 areně,“ dodává Stanislav Židek. Organizátoři kromě sportovního programu plánují také ten doprovodný, aby maximalizovali zážitek fanoušků ze světového šampionátu v Praze.

Veškeré informace o akci jsou uvedeny na oficiálním webu www.prague2026.org nebo na sociálních sítích šampionátu (Facebook – ISU Worlds 2026Instagram – @isuprague2026).

Doposud se světový šampionát na našem uskutečnil čtyřikrát – v letech 1908 v Opavě, 1962 v Praze, 1973 v Bratislavě a 1993 v Praze. Samostatná Česká republika uspořádá ISU mistrovství světa v krasobruslení podruhé. Organizaci ji přidělila Mezinárodní bruslařská unie (ISU) v prosinci roku 2022. Češi přeberou pomyslnou pořadatelskou štafetu od USA, které hostí šampionát v březnu 2025 v Bostonu. „To, že jsme obdrželi přidělenou kandidaturu hned napoprvé bylo i pro mě velmi příjemným překvapením. Byť jsem věděl, že máme za sebou spoustu výtečně uspořádaných akcí, včetně výtečného mistrovství Evropy 2017 v Ostravě, ale rovněž světový šampionát juniorů, řadu ISU juniorských Grand Prix včetně finále a úspěšné dvouleté a čtyřleté vzdělávací programy v Ostravě. O kandidatuře jsem musel jednat se členy Councilu ISU v čele s jeho předsedou. Jsem přesvědčen, že nejen pro české krasobruslení znamená pořádání největší krasobruslařské události hned po olympijských hrách opravdu hodně,“ popisuje předseda Českého krasobruslařského svazu Stanislav Židek.

„Krasobruslení je krásný sport, který je náročný pro ty, kteří ho provozují a oku lahodící pro ty, kteří ho sledují. Těším se na to, co v roce 2026 v Praze uvidím a přeji všem hodně úspěchů a radost ze závodění,“ říká primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Na jeho slova navazuje radní pro oblast školství, sportu a volnočasových aktivit Antonín Klecanda: „Jako radní hlavního města Prahy pro oblast sportu mám tu čest vyjádřit své nadšení a podporu pro nadcházející ISU Mistrovství světa v krasobruslení, které se uskuteční v našem krásném městě. Tato prestižní událost přitáhne pozornost sportovních fanoušků z celého světa a poskytne nám jedinečnou příležitost předvést nejen nádheru a umění krasobruslení, ale také pohostinnost a kulturní bohatství Prahy. Jsme hrdí, že můžeme hostit tak významnou sportovní akci a věříme, že přinese inspiraci a radost jak účastníkům, tak divákům. Těšíme se, že společně vytvoříme nezapomenutelné zážitky pro všechny zúčastněné.“

„Na MS v krasobruslení se moc těším.  Bude to další krásná akce, která zviditelní nejen hlavní město Prahu, ale i naší městskou část Praha 9. Zároveň je to pro nás další velká výzva. Věřím, že vše dopadne podle našich představ, tedy, aby se návštěvníci cítili komfortně a bezpečně., naši podnikatelé měly velké tržby a naši obyvatelé žijící v okolí arény byli zatíženi, co nejméně,“ říká místostarosta MČ Praha 9 Adam Vážanský.


Tréninková plocha v O2 universu, sportovní program v jednání

Původně plánovaný časový rozpis šampionátu zahrnoval i novinku v podobě kvalifikace. Ta se nakonec z programu po řadě jednáních vyřadila. „Tím, že na kongresu ISU se i díky přičiněním naší delegace podařilo zrušit původně stanovenou kvalifikaci, se změnila i délka celého mistrovství. Předběžně jsme se už domluvili na finální podobě programu, ale ještě nás čeká konzultace a finální schválení od ISU. Víme, která disciplína je momentálně v českém krasobruslení nejsilnější, a podle toho jsme skladbu soutěží pro jednotlivé dny vytvořili,“ popisuje Stanislav Židek soutěžní program, který začne 25. března 2026.

Stejně jako v průběhu Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 se šampionát uskuteční pod jednou střechou. Pořadatelé využijí O2 arenu jako soutěžní halu o rozměru 58 x 28 metrů a O2 universum pro tréninkovou plochu o rozměrech 56 x 28 metrů, což zásadním způsobem zlepší komfort všem závodníkům.


Grafická identita se „stověžatou“ Prahou

Klíčové hodnoty grafické identity šampionátu jsou postaveny na třech základních pilířích – krasobruslení jako elegantním zimním sportu, historickém městě Praze nacházejícím se v srdci Evropy a týmovém duchu založeném na soutěžení a mezinárodní spolupráci. „Chtěli jsme vytvořit energický a mladistvý brand, který bude jednoduše rozpoznatelný a atraktivní pro odbornou i laickou veřejnost,“ představuje motiv autorka Eliška Vojtěch. Základní prvek tvoří trojúhelník, který odkazuje na českou vlajku a zoubky na krasobruslařské brusli. „Logo odráží zažitý termín „stověžatá“ Praha a symbolizuje ikonické pražské panorama. Trojúhelník slouží jako základní prvek pro celou identitu a propisuje se v různých formách do všech grafických výstupů šampionátu, ať už se jedná o písmo, fotografii či ilustraci,“ popisuje grafička Eliška Vojtěch.


Naváže současná generace na úspěšnou historii?

Historicky první mistrovství světa v Československu se uskutečnilo v roce 1962 po ročním odkladu z důvodu tragické letecké nehody amerického týmu. V Praze při své vůbec první účasti na světovém šampionátu zvítězili v kategorii tanečních párů sourozenci Romanovi. „Byla to naše první velká akce, nevěděli jsme co čekat. Říkali jsme si, že za výsledek v nejlepší desítce bychom byli rádi. Opravdu nás překvapilo, že jsme si nakonec odvezli zlaté medaile. Zároveň jsme byli hodně psychicky unaveni, protože technologie nebyly tak vyvinuté jako dnes a na finální výsledek jsme museli dlouho čekat, což nebylo vůbec příjemné,“ vzpomíná Eva Romanová. Společně s bratrem Pavlem opanovali následující tři mistrovství světa a v letech 1962 – 1965 odjížděli z vrcholné soutěže neporaženi. „Fantastické. Přesně to jsem si říkala, když jsem se dozvěděla, že se světový šampionát vrátí do Prahy. Moc se těším na atmosféru a věřím, že si sportovci i diváci tuto jedinečnou událost užijí na maximum. Navíc, když v kategorii tanečních párů máme dvě nadějné dvojice,“ dodává Eva Romanová.

Na úspěšnou tradici českého krasobruslení o třicet let později navázala sportovní dvojice Radka Kovaříková s Reném Novotným, kteří vybojovali svůj první cenný kov (stříbro) mezi světovou elitou v roce 1992 v Oaklandu. „O rok později se od nás na domácím mistrovství světa v Praze očekával zisk titulu mistrů světa, což se nám bohužel nepodařilo. Domácí prostředí je vzácné a jedinečné, s neskutečnou podporou jak od diváků, tak i od pořadatelů. Všichni mluví vaším jazykem a cítíte, že jsou k vám o něco blíž než k ostatním účastníkům. Jak vyjedete na led, všichni hned fandí. Na druhou stranu se musíte připravit na extrémně náročný psychický a mediální tlak,“ popisuje zkušenosti René Novotný, který s Radkou Kovaříkovou o dva roky později ovládli MS v Birminghamu. „Naším nadějným sportovcům bych poradil jediné – ať v Praze v domácím prostředí nemají velká a přehnaná očekávání a hlavou se připraví na mistrovský závod jako na každý jiný, protože v opačném případě ve valné většině tyto situace nedopadají dobře. Následný medailový úspěch už může být jen třešničkou na krasobruslařském dortu,“ říká René Novotný.


přidáno 2024.11.18 15:38:16

Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Více informací