Extranet

„Držme při sobě a nezapomínejte na své okolí,“ vzkazuje Kateřina Urbanová, hlavní trenérka týmů synchronizovaného krasobruslení Praha


Dne 2020.03.16

Synchronizované bruslení je definováno jako kolektivní krasobruslařská sportovní disciplína určená pro 16 krasobruslařů, kteří vystupují vždy společně. Jak fungují týmy synchronizovaného krasobruslení v ČR a jaká je jejich úspěšnost? Na tyto otázky jsme se ptali hlavní trenérky Kateřiny Urbanové, která vede 4 závodní týmy v klubu Krasobruslení Praha.

Paní Urbanová, jak je to se synchronizovaným krasobruslením? Kolik je v každém týmu členů a existuje věková hranice?

„V každém týmu je okolo 18 až 20 bruslařů. Popravdě každý měsíc se to mění. Naštěstí zájem o synchro stoupá. Přibývají nám mále děti, což je pro nás nejdůležitější, protože jedině tak jsme schopni vytvořit silnou základnu. V tuto chvíli máme přípravku od pěti let, dokonce máme čtyřletého člena. Skupina Minnies je tvořena 16 bruslaři od devíti do dvanácti let, Harmonia a Olympia, tedy juniorská a seniorská kategorie je striktně daná věkovou hranicí. Tým Harmonia, tedy junioři, je tvořen 18 – 20 bruslaři od třinácti do devatenácti let, seniorka (Olympia) od patnácti let a výše. Výhodou našeho klubu je, že máme kategorii mixed age, tým Euphoria, v této kategorii mohou startovat krasobruslaři jakéhokoli věku, případně i ti, kteří se krasobruslení nemohou věnovat naplno. Tréninkový plán u této kategorie není tak náročný.“

Proč některé děti upřednostňují synchronizované bruslení před sólovým?

„Jeden z důvodu můžeme být i fakt, že některé děti mají problém se samy prezentovat, nejsou tak suverénní jako sóloví krasobruslaři a bezesporu je v týmu daleko více zábavy.“

 Jsou v týmu jen děvčata? Nebo máte i smíšené týmy?

„V našem klubu máme i tři chlapce, kteří bruslí napříč kategoriemi. Nejmladší z nich je zařazen do týmu Minnies. Tým netvoří jen Češi, máme i zahraniční členy, například Frantze, který do České republiky přišel se svou partnerkou, žijí tady a oba se připojili k seniorskému týmu Olympia, ve kterém Frantz působí i jako kondiční trenér.“

Jak je to s postupem do starší kategorie. Postupují Vaši svěřenci automaticky, nebo se stává, že někteří odcházejí?

„To je přesně ten důvod, proč se snažíme vytvářet silnou základnu, abychom měli bruslaře do starších seniorek. Výjimečně se může stát, že bruslaři ze synchra odcházejí, aby se stali sólovými krasobruslaři, ale daleko častější situace je taková, že sólisté přicházejí k nám, především mezi 12-13 rokem, protože ví, že u nás mají větší šanci účastnit se mezinárodních soutěží.“

Jak početný je tým při domácích, resp. mezinárodních soutěžích?

„Záleží na tom, o jakou soutěž jde a samozřejmě i na okolnostech. Většinou jedou dva trenéři, jeden team leader nebo někdo, kdo je nápomocný. Například na MS jedou vždy dva trenéři, team leader a team manager. Co se týká českých závodů, tak tam jezdí trenéři všech kategorií, můžeme si tedy vzájemně vypomoct. Jinak po dobu sezóny se trenérský tým skládá i z tanečních lektorek, trenéra na skluz, choreografky, kondičního trenéra, fyzioterapeutky. Je nás tedy celkem asi 10 trenérů.“ 

Co výběr hudby? Přece jen je to složitější než v sólových kategoriích?

„Ano, je to náročnější. Co člověk, to názor. Snažíme se, hlavně ve starších kategoriích, vyzvat členy, aby nám zaslaly své nápady, písně, které se jim líbí a potom rozhodneme. Když dáme finální rozhodnutí, dále se už o tom nedohadujeme. Cílem je spokojenost na obou stranách, chceme, aby si to týmy užily. U těch nejmenších dbáme na to, aby hudba byla zábavná, rytmická, snadno naposlouchatelná.“

…každý tým má svého kapitána

„Počet kapitánů v týmech je rozdílný. Od jednoho po maximálně tři v jednom týmu. U nás je to tak, že si týmy volí své kapitány, klasickým hlasováním.“

Nová sezóna, nový program…

U synchra se stává málokdy, že by byl program na delší dobu než jeden rok. Rozdíl je u mladších dětí nebo mladších kategorií. U juniorek a seniorek je zcela výjimečné, že by se programy nechávaly na další rok stejné. Může se to stát, pokud tým pouze obmění prvky, které jsou dané. Ale jak říkám, není to časté.“ 

Se dvěma týmy jste se letos dostali na mistrovství světa, jak probíhají nominace na velké soutěže?

„V současné době je to uděláno tak, že je určen nominační závod dané kategorie - juniorské a seniorské kategorie. Tým, který se umístí nejlépe z českých týmů, tak získává na nominaci na MS. Nám se to letos povedlo, jak pro juniorský tým Harmonia, tak seniorskou Olympii a mám z toho obrovskou radost.“

Je za Vámi juniorské MS v anglickém Nottinghamu, jak probíhaly přípravy, ale i celá organizace v tak náročné době?

„Celé MS bylo velmi ovlivněno současnou situací a pro nikoho to nebylo jednoduché – ani pro trenéry, ani pro bruslaře. Co se týká příprav, makali jsme od okamžiku, kdy jsme vyhráli nominační závod v Záhřebu, až do samotného zahájení MS. Tím, že se situace ohledně koronaviru měnila, začali jsme mít obavy, jak to vlastně celé dopadne. S organizátory jsme byli v neustálém kontaktu a musím říct, že MS v Nottinghamu bylo velmi dobře organizačně zajištěné. Snažili se nás stále informovat o aktuálním dění, aby byli všichni v klidu. V původním plánů bylo 24 soutěžních týmů. Před samotným mistrovstvím se vědělo, že nebude startovat italský tým z důvodu nařízení vlády, následně se přidal japonský tým, který nechtěl riskovat cestu do Evropy. Stejně tak se rozhodl i francouzský tým. Věděli jsme tedy, že vše bude malinko komplikované. Ale řekli jsme si, že pokud můžeme, uděláme pro to maximum, chtěli jsme reprezentovat Českou republiku, a danou situaci jsme si připouštěli minimálně.“

Nicméně povedl se Vám fantasticky zajet krátký program a celkově jste se stali 11. nejlepším týmem světa. Jaké byly Vaše emoce?

„Co se týká výsledků měli jsme obrovskou radost, podařilo se nám dostat se po krátkém programu na 10. místo. Bylo to naprosto úžasné a nikdo to nečekal, že by to mohlo takhle dopadnou. Přece jenom šlo o první MS v této kategorii a ten tlak ze všech stran byl obrovský.  Bohužel po krátkém programu musel odstoupit i španělský tým. Nakonec tedy jelo volnou jízdu jen 18 týmů. Celkově jsme se dostali na 11. místo a já jsem nesmírně spokojená s tím, jak holky zabojovaly a jak se s celou situaci skvěle popraly.“

Jak trávíte momentálně čas v karanténě? Jste s děvčaty v kontaktu a jak členové týmů trénují?

„Od začátku jsme věděli, že po návratu do ČR nás čeká 14denní karanténa. Pro nás je to minimum, co můžeme nejen pro sebe, ale i pro naše okolí udělat. S holkami jsme v kontaktu online formou a těšíme se, až se budeme moci vrátit na led a plně do tréninků. Samozřejmě situace se momentálním nařízením změnila pro všechny. Naštěstí naše trenérky baletu, choreografka i kondiční příprava komunikují s našimi členy online formou. Holky dostávají cvičení na doma a vše poctivě zapisují do tabulky. Mají cvičební pomůcky. Naštěstí to v dnešní době není problém. Byť se nemůžeme scházet tak je důležitá příprava a individuální cvičení. Máme i skvělou fyzioterapeutku, která radí, jak správně cvičit. Jakmile dostaneme povolení, začneme naplno.“

V médii proběhla informace o konání virtuálního MS seniorů v synchronizovaném krasobruslení? Můžete nám to přiblížit?

 „Popravdě vím jen, že zatím je udělán sestřih virtuálního mistrovství světa vytvořený z videí, které jsme všichni měli zaslat na seniorské mistrovství do Lake Placid. Jde o maximálně jednominutová videa každého týmu. Tato videa se dále využívají při slavnostním zahájení, případně losování. Dalším krokem by měl být záznam krátkého programu a volných jízd z jakékoli soutěže. Nevím přesně, jakým způsobem budou týmy řazeny, jestli podle států nebo podle aktuálního žebříčku. Výsledkem tedy bude online prezentace týmů prostřednictvím youtube kanálu, což je skvělý nápad a pro všechny malinké zadostiučinění.“

 



Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Více informací