Jak probíhají přípravy jednotlivců, ale i celých týmů na stěžejní akce sezóny? Jaký je důsledek změn, případně zrušení celé akce?
Dne 2020.03.17
NA OTÁZKY ODPOVÍDAL GENERÁLNÍ SEKRETÁŘ ČKS KAREL OUBRECHT, KTERÝ JE KOMPETENTNÍ OSOBOU A STĚŽEJNÍ ČLOVĚK V RÁMCI ADMINISTRATIVNÍ PŘÍPRAVY VŠECH AKCÍ A SOUTĚŽÍ PRO ČESKÉ BRUSLAŘE.
Co si mají čtenáři představit pod pojmem "vypravit" tým na vrcholnou akci? Jaká je administrativní náročnost a co vše příprava zahrnuje?
„Příprava začíná již září předešlého roku, protože do 1. října je vždy nutné nahlásit do systému ISU předběžné počty účastníků (jde v podstatě o věštění z koule) a také udělat závazné objednávky hotelů (tady by těch věštících koulí člověk potřeboval asi třicet…). Konečný termín přihlášek je 30 dní před prvním tréninkem v místě šampionátu, ale samozřejmě, tam, kde je účast jasná (v posledních letech například v případě Michala Březiny) se snažíme zajišťovat vše s předstihem. Ale ve většině případu, je vše na poslední chvíli, protože i pro trenérskou radu (TMK) a předsednictvo je výhodnější mít poslední nominační soutěž (většinou mistrovství republiky) co nejblíže příslušnému šampionátu, aby jeli opravdu ti aktuálně nejlepší možní zástupci České republiky.
Samozřejmě o to složitější je pak příprava, protože se musí narychlo řešit letenky nebo jiné druhy dopravy, přesný rozpis ubytování, vybavení výpravy (stravné, nebo týmové bundy/mikiny), pojištění. Na svazu na to není celý odbor, ale jeden člověk s drobnou pomocí dvou kolegyň. Po skončení závodů nás čeká vyúčtování, zajištění správných dokladů, aby odpovídaly podmínkám státních dotací. To je především u severoamerických soutěží velká výzva. Tam se „kvalitou“ daňových dokladů zase až tak moc nezabývají. Netuším, jak to dělají, zřejmě mají jiný systém kontroly.
Pokud bychom se bavili o nákladech pro ČKS na jednu větší akci, např. MS (ME)Co všechno finální částka zahrnuje?
„V tomto případě je rozhodující místo a také velikost výpravy. Např. u skupin se celkové náklady pohybují od 400 do 750 tisíc, ale tam není svaz schopen hradit úplně vše (i třeba kvůli dokladům za ubytování, letenky, kde týmy hledají cesty pro maximální úsporu nákladů a nacházejí třeba ubytování mimo oficiální nabídky pořadatelů). U sólových kategorií začínáme kolem 100 000 Kč, v případě velké výpravy a jiného kontinentu se také můžeme blížit k půl milionu na akci. Např. náklady za rok 2019 byly pro ČKS asi 750 000 Kč u krasobruslení (ME, MS, SMJ) a dalších 1,15 mil. Kč pro týmy synchronizovaného bruslení (MS SB a MSJ SB). Podotýkám, že státní dotace na reprezentaci pro ČKS byla 3,77 mil. Kč, takže šampionáty sebraly asi půlku této dotace. To jen pro představu, jaká je u nás podpora sportu. A to výpravy ČKS tvoří v podstatě jen sportovci, trenéři a rozhodčí. Jiné výpravy ještě posílají i spoustu funkcionářů, choreografů, lékaře, fyzioterapeuty. To si náš svaz nemůže dovolit.“
MS seniorů bylo zrušeno vlastně 5 dnů před prvními oficiálními tréninky, co vše bylo třeba narychlo zajistit?
„V první řadě všem tuto informaci předat (i když to v podstatě bylo už několik dní jasné a jen nás všechny překvapilo, že se pořád čekalo na vyjádření hlavní hygieničky státu Quebec). Zatím jsme se v podstatě pokusili jen zrušit všechny letenky a zachránit maximum financí. Automaticky byl zrušen hotel, rušili jsme pojištění. Další korky s pořadateli budeme řešit postupně, protože svaz pořádá akce, včetně těch vrcholných, umíme si představit, co teď asi zažívají a že řeší podstatnější věci, než jednu platbu jedné z cca 40 zúčastněných federací.“
MSJ v synchronizovaném krasobruslení nakonec proběhlo, bylo vše podle plánu, nebo nastaly v průběhu nějaké komplikace?
„MSJ v synchronizovaném krasobruslení sice časově proběhlo dle plánu, ale na místě to bylo hodně dramatické: úprk některých činovníků a rychlé shánění náhradníků z řad přítomných akreditovaných členů výprav, problémy některých týmů (dva americké a italský nakonec ani nefigurují v konečném pořadí, protože se vlastních soutěží nezúčastnili). O to větší uznání zaslouží český tým (Harmonia z USK Praha), který mile překvapil bojem o první desítku konečného pořadí a 11. místo je historicky nejlepším umístěním českého týmu na MSJ SB.
Velké logistické problémy znamenala i cesta sportovců doprovodu a rozhodčí zpět do vlasti díky v podstatě uzavření českých hranic, které se ještě od pátku neustále stupňovalo. Proto již v pátek musel výpravu v Manchesteru opustit jeden z trenérů, aby se dostal do ČR. Řešili jsme situaci sportovkyň, které nejsou českými občankami a „hostují“ z jiných federací ISU. Přesto, že tu dlouhodobě žijí, bylo třeba ověřit, jestli mají správné papíry na správné pobyty, aby se dostaly z Ruzyňského letiště domů. Největší výzvou bylo dopravit do ČR rozhodčí Markétu Horklovou, která měla původně letenky do Vídně, a odtud se neměla jak dostat domů do Brna a nikdo pro ní nemohl přijet (jak víte, dnes je to zase jinak, ale takto to bylo nastaveno v pátek a sobotu). Znamenalo to shánět nové letenky s destinací Praha do kompletně plných letadel. Nakonec se vše povedlo, i když tým odletěl jen proto, že jich bylo přes 20 a letecká společnost se tedy na poslední chvíli rozhodla, že let vypraví. Tady ale organizační bedra padala především na manažerky a trenérky týmu Kateřinu Urbanovou, která vše řešila v Manchesteru, a Jitku Mokrou, která byla „přítelkyní na telefonu“ v Praze. Jim tedy patří především dík za to, že to všichni ve zdraví přežili a jsou doma.“
Náročné to bylo i pro sourozenecký taneční pár Natálii s Filipem, kteří po proběhlém juniorském MS zůstali v Talinnu. Jak proběhl jejich příjezd do ČR?
„Z bezpečnostních důvodů jsme ve spolupráci s trenérem Matteou Zannim rozhodli o jejich návratu do ČR. Estonští pořadatelé nám v mnohém pomohli už před šampionátem, protože společně s italskou výpravou Taschlerovi a Matteo prchli z Egny do Tallinnu ještě před rozšířením infekce do italské části Alp a nápomocni byli i po skončení MS juniorů, kdy chtěl tým ten týden mezi Tallinnem a Montrealem překlenout přípravou právě v estonském hlavním městě. Nikdo z nás nechtěl riskovat, že se v USA, kam se měli původně přesunout na závěrečný kemp, dostanou do karantény. Znamenalo to rychlou změnu, resp. zrušení a nákup nových letenek přímo do Montrealu.
Ihned po oznámení zrušení MS v Kanadě (čtvrtek) jsme byli v kontaktu se sportovci a trenérem a hledali cesty, jak je dostat co nejdříve domů. Natálie s Filipem samozřejmě preferovali let na vídeňské letiště, kam to mají z Brna blíže, než do Prahy, ale podařilo se mi je přesvědčit, ať letí raději do Prahy. Jak prozíravé to bylo řešení se ukázalo v následujících hodinách, kdy se hraniční smyčka kolem ČR absolutně uzavřela. Jinak by asi oba od pátku do dnešního dne bloudili po letišti ve Schwechatu (znáte Terminál s Tomem Hanksem? J ).“
Jak teď administrativně vypadají další akce? MS synchronizovaného krasobruslení v Lake Placid bylo také zrušeno. Jak to bude s ISU kongresem v červnu?
„Tak oficiálně bylo MS v krasobruslení i MS v synchronizovaném bruslení (mělo se konat začátkem dubna v Lake Placid) odloženo, ale asi nikdo nevěří tomu, že se pro obě soutěže najde místo v kalendáři do konce tohoto roku. Navíc, od 1. 7. začíná nová sezóna, tak je otázka, podle jakých pravidel by se případná „podzimní“ MS jela? (třeba věk sportovců).
Kongres ISU je plánován do Thajska na začátek června, uzávěrka přihlášek, objednávka hotelu a letenek pro naši dvoučlennou delegaci, to vše proběhlo už v lednu. Takže v podstatě čekáme a doufáme, že vše proběhne a neutrpíme další finanční ztráty. Už jen proto, aby se projednaly podstatné změny pravidel pro období po ZOH 2022 a abychom mohli také začít lobbovat pro naše kandidatury o opětovné uspořádání Mistrovství Evropy v Ostravě, případně v delším časovém horizontu i pro pořadatelství ještě významnější akce v ČR.“
Dají se nějak vyčíslit případné "ztráty" pokud nějaké vznikly? Letenky, které se nepodařilo vrátit?
„Na to je ještě brzy, zatím odepisujeme 100 % všeho, co se neuskutečnilo. Uvidíme, jak se k tomu postaví pořadatelé, ale třeba hotel v USA se tváří, že tým přeci může přijet (nevím, tedy, jak si členky stihnou do začátku dubna vyřídit americké občanství, aby je administrativa USA vpustila …), aerolinky se zase chovají jako každý monopolista. Jednotlivý klient je nezajímá, mají jich přece dost. Sice mnohé rozhlásily do světa, že budou refundovat ceny letenek, problém je ale v tom, že cena letenky dnes stojí velmi malou část toho, co za přepravu letadly z bodu A do bodu B skutečně zaplatíte. U většiny částky se letecké společnosti tváří, že se jedná o různé poplatky, a ty přece vracet nemusí. Jeden konkrétní příklad fanouška, který se chystal na MS v Montrealu: měl zakoupené letenky do Montrealu za cca 700 dolarů. Letecká společnost mu napsala, že, jak veřejně slíbila, mu samozřejmě uhradí cenu letenky při této mimořádné situaci. S radostí tedy otevřel on-line bankovnictví, aby na účtu, po odečtení všech „poplatků“, našel vratku 6,73 dolaru…“
Jak vypadá z Vašeho pohledu "krizová" komunikace třeba s leteckými společnostmi, či agenturou, co Vám tyto věci zařizuje. Přece jen je momentálně více situací k řešení?
„No, vypadá tak, že se naše agentka (a předpokládám, že i ostatní podobní servisní pracovníci, kteří pro svazy a firmy zajišťují letenky) snaží minimalizovat ztráty, shánět nové letenky, měnit lety, informovat o problémech. Bez ohledu na to, jestli je všední den nebo víkend, pracovní doba nebo po ní. Za to jí patří velký dík. Ale jakkoliv prorazit mlčení těch molochů (aerolinky) je skoro nemožné a donutit je ke spolupráci a pomoci už vůbec nejde. Vždy si najdou něco, proč musíte platit a platit a platit. A proč vlastně nic nejde. Nejhorší je, když poskytují protichůdné informace. Na začátku celé kalamity, když se musely rušit první letenky do Číny, ještě „jakás takás“ ochota byla, ale teď už asi přišly ke slovu krizoví manažeři a ti nedají nikomu ani cent.“
https://www.idnes.cz/sport/ostatni/krasobrusleni-odlozene-ms-skody.A200325_151944_sporty_rou
http://www.ostrava.in/sport/krasobruslari-neztraceji-nadeji-prileti-do-ostravy.html