NIKOLA RYCHTAŘÍKOVÁ: „Ke krasobruslení mě přivedla vidina udržet se na ledě a zabruslit si s rodiči na rybníce.“
Dne 2020.02.24
Nadějná pardubická krasobruslařka Nikola Rychtaříková kráčí směle dopředu ve své sportovní kariéře. V loňské sezóně se jako nejlepší Češka dostala na juniorské mistrovství světa. Ani v letošním roce nezahálela a probojovala se na světový šampionát, který proběhne od 2. do 8. března v estonském Tallinnu. A jak sama přiznává, chce si jej naplno užít. K dalším úspěchům osmnáctileté české krasobruslařky patří i nově získané ocenění nejlepšího sportovce Pardubického kraje.
Nikolo, získala jste titul nejlepšího sportovce Pardubického kraje? Čekala jste takovéto ocenění?
Pro mě to bylo spíše překvápko, rozhodně mi to udělalo velkou radost, přece jen takováto ocenění se nezískávají jen tak. Zároveň je to pro mě obrovský impuls v přípravě na blížící se MS juniorů, který proběhne za necelý týden.
Nakolik rozdílné jsou Vaše pocity, které máte při vítězstvích v soutěžích a zisku ocenění nejlepšího sportovce?
Pocity z titulu nejlepšího sportovce byly pro mě trošku jiné než při soutěžích, tam víte výsledky hned. Při udělování titulu sportovce, jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo zvítězí, o to víc mi to udělalo radost.
Letošní sezóna je pro Vás velmi vydařená. Momentálně se připravujete na blížící se juniorský světový šampionát, který proběhne v Tallinnu. Jak moc jste nervózní před samotným mistrovstvím?
V letošním roce je to podstatně lepší. Už vím, do čeho jdu. Myslím pozitivně a nervozitu se snažím eliminovat. Co se týká konkurence, beru ji jako motivační prvek a obrovskou inspiraci.
Pokud bych se měla zeptat, kde se cítíte jistější krátký program nebo volná jízda?
V letošní programu je mi bližší krátký program, protože jej jezdím už druhým rokem, jsem s ním více sžitá. Volná jízda je pro mě nová, jsou v ní náročnější prvky, proto i jistota není stoprocentní.
Jaký prvek máte v rámci programu nejraději a kterého se naopak „obáváte“?
Jsou to piruety, v nich cítím jistotu, naopak existují v programu prvky, které potřebují mou maximální koncentraci, tady jde především o trojité skoky.
Daly jste si na začátku sezóny s paní trenérkou nějaký cíl?
S paní trenérkou si společně dáváme za cíl, ať se na soutěžích povedou oba programy s minimem chyb. Na světových soutěžích se snažím vyjet lepší pozice. Pokud se bavíme o tom, co pro mě znamená lepší výsledek, tak třeba na světovém šampionátu umístění do 24. místa a postup do volných jízd.
Krasobruslení je nádherný sport, na druhou stranu stojí za ním spousta dřiny. Promítla se tvrdá příprava do Vašeho soukromého života?
Pomohlo mi to určitě. Nevzdávám se hned při prvních neúspěších, zatnu zuby a bojuji. Vidím to hlavně ve škole. Samozřejmě mě párkrát napadlo, především v okamžicích, kdy toho bylo hodně, že toho nechám, ale zůstalo jen při myšlenkách.
Co byste vzkázala mladým sportovcům, kterým se třeba teď momentálně nedaří?
Je to těžké, sama jsem si tím několikrát prošla. Možná si jen říct, že tyhle chvíle přejdou a zase bude dobře, protože za každou bouří je duha. Hlavně se nevzdávat a bojovat, protože jedině tak dosáhnete pocitu, který je k nezaplacení.